Terraqua

Tabulka - Jak vybrat správnou UVB žárovku do terária

25.03.2014, Autor článku: Petr
Hadi Ještěři Chameleoni Želvy Obojživelníci Bezobratlí Nemoci & Prevence Technika a vybavení

Jak vybrat správnou UVB žárovku do terária

Firma Exo-Terra uvedla minulý rok na trh nové UVB žárovky s názvem REPTILE UVB. Řada UVB žárovek obsahuje REPTILE UVB 100, REPTILE UVB 150 a REPTILE UVB 200. Žárovky se vyrábějí v 13W a 25W.

REPTILE UVB 100 - je určena do tropických terárií a paludárií a zdroj UVB záření napodobuje deštné pralesy. Žárovka je vhodná pro živočichy, kteří nejsou přímo vystaveni UVB záření a žijí především v stinných částech. Jedná se o nástupce, který nesl označní Repti Glo 5.0.

PT2186 PT2187

Žárovka nabízí ideální spektrum pro všechny subtropické plazy a obojživelníky (optimální úroveň UVB a UVA záření). Poskytuje potřebné ultrafialové paprsky UVB pro optimální metabolismus vápníku a UVA záření, které stimuluje chuť k jídlu, aktivitu a reprodukční chování. Žárovka REPTILE UVB 100 má nižší až střední zdroj UVB, podobný stinným prostředím, jako jsou deštné pralesy a další tropická místa. Plazi žijící v těchto lokalitách dostávají méně UV záření z důvodu specifických klimatologických podmínek (poměrně vysoká vlhkost, změny počasí, atd.), které zabraňují přímému slunečnímu záření.


REPTILE UVB 150 - je vhodná do pouštních terárií a pro živočichy, kteří jsou přímo vystaveni UVB záření. Jedná se o nástupce, který nesl označení Repti Glo 10.0.

PT2188 PT2189

Žárovka REPTILE UV 150 poskytuje silný UVB zdroj, podobný tomu, který je v pouštích. Plazi, žijící v těchto pouštních místech dostávají více přímého slunečního světla, než kdekoliv jinde, neboť je zde méně mraků, méně vzdušné vlhkosti a nejsou zde žádné rostliny nebo stromy, které by poskytovali stín. Proto jsou pouštní plazi vystaveni UV záření více, než jakýkoli jiný druh plazů. Žárovky REPTILE UV 150 nabízí velmi vysoké hodnotu UVB záření a zajišťují tak ideální přeměnu vitamínu D3 a podporu vstřebávání vápníku (prevence metabolických onemocnění).


REPTILE UVB 200 - nabízí nejsilnější zdroj UVB záření a díky svému výkonu je vhodná do pouštních terárií. Podle nového určování to však neplatí vždy, neboť velmi záleží na vzdálenosti živočicha od zdroje - žárovky. Může tedy být vhodná i do vyšších terárií a tropických terárií s velkým množstvím rostlin.

PT2340 PT2341 

 Nové žárovky UVB 100, UVB 150 a UVB 200 Čísla 100, 150 a 200 se vztahují na průměrný UVB výstup na vzdálenost 4 " nebo 10 cm od žárovky. Všechny nové UVB žárovky byly navrženy pro maximální přeměnu vitaminu D3 při fotosyntéze, se zaměřením na UVB výstup v blízkosti 294 nm. V této vlnové délce je získávání vitaminu D3 nejefektivnější.

 

3 kroky k určení optimální UVB žárovky Exo-Terra

Krok 1

Z tabulky vyberte druh chovaného zvířete a zapamatujte si počet hvězdiček, který je u něho uveden (čím více hvězdiček, tím více UVB)

Krok 2

Změřte vzdálenost živočicha od zdroje UVB záření

Krok 3

Na zadní straně obalu žárovky vyhledejte řádek, který odpovídá vzdálenosti a počtu hvězdiček (musí souhlasit oba údaje). Pokud např. budete mít žárovku REPTILE UVB 100 a počet hvězdiček nebude dostatečný, zvolte silnější zdroj (např. REPTILE UVB 150).

 

Plakát - Jak určit UVB žárovku do terária - CZ

 

uv_rating_index

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!

poslat na e-mail

Související články

 • Terraqua na Facebooku

  Vážení chovatelé a všichni, kdo se o chovatelství akvarijní a terarijních živočichů zajímáte. Terraqua je od dnešního

 • Terárium po 3. měsících

   

  Před více jak třemi měsící jsem založil terárium a vložil video, kde je vidět krok za krokem

 • Terária podle druhu biotopu

  Terária podle druhu biotopu

  Terária podle biotopu

 

Přihlášení k odběru newsletterů

Váš email byl přidán

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem