Terraqua

Felzuma Madagaskarská (Phelsuma madagascariensis)

Velikost: 250 - 300 mm
Věk: až 20 let
Váha: 40 - 50 g
Oblast: Ostrov Madagaskar, uměle vysazena např. v Florida

Podlouhlé, mírně zploštělé tělo. Hlava zašpičatělá a šupiny jsou jemné. Barva je zelená s červenými vzory (skvrny nebo pásky). Ocas dosahuje délky srovnatelé délky jako hlava a tělo. Pohlaví je u dospělých jedinců snadno rozeznatelné pouhým okem.

 

Hlavním určujícím znakem pro velikost terária je velikost chovaného druhu. Nejdůležitější je u terária výška, neboť většina druhů flezum žije stromovým způsobem života (minimálně 90cm). Do terária umístíme větve s dostatečným průměrem, aby po nich mohli felzumy šplhat a vyhřívat se. U velké části chovatelů jsou oblíbené bambusové kmeny, do kterých se může felzuma i ukrýt. Většina druhů felzum vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost (ideální použití automatických rosících systémů). Teplota je optimální kolem 30´C s nočním poklesem o cca 2 stupně. Intenzita osvětlení by měla být vysoká a pro zdraví jedinců je nutné UVA i UVB záření.

 

Hmyz - lezoucí i létající (např. cvrčci, octomilky, mouchy, larvy potemníků moučných), přezrálé plody (banány, možno i dětské přesnídávky), nektar z květů. Doporučeno přidávat vitamíny a minerály (Beta karoten přispívá k vybarvení). Felzumy mají sklony k obezitě, proto nepřekrmovat.

Vodu přijímají z misky nebo olizují kapky z rostlin.

V přírodě žijí v párech a pohlavní dospělosti dosahují v 1 roce života. Snášejí většinou 2 vejce (většinou jsou k sobě přilepená) a doba inkubace vajec závisí na teplotě (cca 40-70 dní). Počet snůšek bývá většinou 5 nebo 6 ročně. Pohlaví dospělých jedinců se od sebe neliší podle vybarvení. Hlavními rozpoznávacími znaky u samců jsou stehení póry na spodní straně zadních končetin a dvě viditelné boule na spodní straně ocasu (párové pářící orgány).

 

Přihlášení k odběru newsletterů

Váš email byl přidán

Poslat na email

úspěšně odesláno na váš email

Upravit inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Smazat inzerát

Nesprávné přihlašovací údaje

Odeslání inzerátu

Váš inzerát byl odeslán ke schválení administrátorem